روانشناسی, موفقیت

کار کردن با خود بزرگ بین ها

خود کم بینی و خود بزرگ بینی دو مقوله ی اساسی است که به آن در این مطلب می پردازیم.

آدمهای خود کم بین که نقاب بزرگی زده اند برای کار کردن حکم میدان مین را دارند.

آیا با آدم هایی که هم فکر و هم وزن ما نیستند کار کنیم؟

پاسخ خیر است چرا که :

آدمهای آماتور هرچقدر هم که هر دو نیت و دورنمای خیر داشته باشید بازهم آنها بخاطر احساس حقارت عمیقشان کار شما را خراب خواهند کرد.

مهم نیست نیت شما چیست؛ مهم نیست چه فکر می کنید.

آدمهایی که برای کار انتخاب می کنید اگر هم وزن شما نباشند، از دریچه ی عزت نفس کم خودشان به شما خواهند نگریست و بر همین اساس تصمیم می گیرند و عمل خواهند کرد.

خود بزرگ بینی فیلتری بر مغز و روان ما می گذارد که عملکرد خودمان را کیمیاگری پنداریم و پیوسته دیگران را به درک نکردن استعدادهای شگرف و ارزش والای کار خودمان متهم و بدهکار خواهیم نمود. در مقابل انسان محق و خود بزرگ بین، همه ی ما بدهکاریم!

اما بدهکار اصلی خودشان هستند؛ آنها به خودشان و به عزت نفسشان بدهکارند. آنها حتی بیشتر بدهکارند چون نگرششان موجب می شود شانس ها و موقعیت هایی که از سوی دیگران در اختیارشان قرار می گیرد را کم و ناچیز شمارند و آنها را به راحتی از دست دهند.

آنها اینگونه دنیایشان را خراب می کنند ولی همچنان تصور می کنند این دیگرانند که حق آنها را آنطور که لیاقتشان است ازشان دریغ کرده اند.

خود بزرگ بینی و محق بودن دردی است که روح انسان را از هم می پاشاند و لازم است توسط فرد بررسی و چاره جویی شود.

جامعه ی امروز ما نمونه ای کامل و متنوع از چنین نگرش هایی است که محصول آن زیرپا گذاشتن اخلاق، رفتار سلیقه ای و توجیه پیدا کردن حق کشی و حق خوری است؛ به این دلیل که وقتی ذهنی خودش را بالاتر و ارزشمندتر و خاص تر می پندارد به راحتی می تواند بدون عذاب وجدان حق و حقوق دیگران را ازآن خود تصور کند. این رویه خیلی خطرناک تر از زمانیست که کسی چیزی را حق مسلم خود نمی داند ولی آن را با زور یا کلک تصاحب می کند.

نقاب

اگر همه ی ما حقارت ها و خود بزرگ بینی هایمان را رصد کنیم، ممکن است آسیبی که ناخودآگاه به دیگران زده ایم را درک کنیم. (روند کشف سایه های شخصیتی – اشاره به کتابهای نیمه ی تاریک وجود، راز سایه، چرا آدمهای خوب کارهای بد می کنند، بازتاب سایه و …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *