روانشناسی

کدام تست MBTI معتبر است؟!

تست mbti

سوال: برای تعیین تیپ شخصیتی MBTI  کدام تست را بزنم؟ کدام معتبر است و کدام خطای کمتری دارد؟

این درست است که CPP و CAPT دو متولی اصلی MBTI در دنیا هستند و تست های مورد تایید آنها استانداردترین ابزاری است که به عنوان تست می تواند مورد استفاده قرار بگیرد اما با به میان آمدن فاکتور زبان و فرهنگ قضیه بطور کامل تغییر می کند.

از آنجایی که هیچ متن زبان اصلی را نمی توان بدون درنظر گرفتن خصوصیات و ویژگی های زبان مقصد مستقیما ترجمه نمود و این در شرایطی حادتر می شود که زمان ترجمه تست، مترجم دانش تحصصی در زمینه روانشناسی و شخصیت شناسی MBTI را نداشته باشد و یا اینکه مستقیما تست اصلی بکار گرفته شود و ترجمه، توجیه و تفسیر هر سوال تست به داوطلب واگذار شود. (هر یک از ما یک پاراگراف ساده ادبی به زبان انگلیسی را به شیوه منحصر به فرد خودمان ترجمه می کنیم پس چطور برای یک تست علمی چنین شیوه ای می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و همچنان تست روایی و اعتبار خود را حفظ نماید؟!)

 هر شخص به فراخور باورها، افکار و فیلترهای ذهنی خود (بطور کلی فرهنگ) برداشتی متفاوتی از سوالات تست خواهد داشت که ممکن است فاصله زیادی با خط فکری و اصولی باشد که طراحان و متخصصان CPP برای تدوین آن لحاظ نموده بودند.

بر اساس تحقیقات CPP عامل فرهنگ در ترجیحات و تیپ شخصیتی افراد بسیار اثرگذار است و از این رو برای ملیت های مختلط، تست های مختلفی با درنظر گرفتن فرهنگ آن کشور به زبان آنجا طراحی و بهینه سازی می شود و در طول چندین سال با تحقیقات و  گرفتن بازخوردهای مختلف، آن تست توسعه داده می شود تا درصد خطای آن کاهش یابد. تست MBTI که اصولا بکاربردن نام تست برای آن خطاست و بهتر است بگوییم “تیپ نمای شخصیتی” مانند بسیاری تست های دیگر از جمله تست هوش هیجانی (EQ) با فاکتور فرهنگ بسیار عجین است و نمی توان بدون درنظر گرفتن فاکتور فرهنگ و پیشینه یک قشر آن را طراحی و بهینه سازی نمود.

(سنجش اعتبار و کالیبراسیون – Validation & Calibration)

بنابراین با قاطعیت تمام می توان گفت تست های انگلیسی حتی اگر مطابق استاندارد CPP باشند قابل استفاده برای ایران نیستند و استفاده از آنها از آن جهت خطرناک است که می تواند داوطلب و حتی مشاور را دچار خطا کند و مسیر اشتباهی را رهنون سازد.

با مکاتبات انجام شده با CPP شاید در آینده بتوانیم تست های  MBTI معتبر فارسی را در کشور استفاده نماییم اما از آنجایی که در تحریم هستیم فعلا همه تست هایی که وجود دارند یا معتبر نیستند و یا به علت انگلیسی زبان بودن آنها قابلیت استفاده ندارند و ترجمه مستقیم آنها نیز نه تنها موثر نیست بلکه می تواند گمراه کننده باشد. بنظر می رسد شاید بهترین گزینه بهره گیری از مشاوران MBTI خبره و با تجربه باشد چراکه در صورتیکه تیپ شخصیتی داوطلب اشتباه تشخیص داده شود، به تبع آن نسخه اشتباهی برای توسعه فردی، زندگی شغلی، رابطه عاطفی و غیره به او ارائه خواهد شد و مانند آن است که برای بیمار کلیوی داروی قلب تجویز کنیم.

ثبت نام دوره نیمه خصوصی و کارگاهی MBTI

دوره شخصیت شناسی کاربردی-MBTI

سیاسی کاری در سازمان و شخصیت شناسی MBTI

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *